NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Tak jako Most, i anneberský kostel se možná dočká poštovní známky


ANNABERG-BUCHHOLZ. Vydání poštovní známky k 500. výročí gotického chrámu navrhli i Annaberští. Mohla by vyjít v roce 2019. Poštovní připomínka díla a osobnosti stavitele mosteckého chrámu mistra Jakuba ze Schweinfurtu by tak mohla mít své pokračování v sousedním Sasku.


V sobotu 24. června 2017 byla v Mostě slavnostně představena známka České pošty s motivem místního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se už o třetí úspěšně realizovaný návrh Českojiřetínského spolku od roku 2013, který se objevil v emisi českých poštovních známek s vyobrazením významných kulturních památek Mostecka.


Jubileum 500 let od položení základního kamene mosteckého kostela v roce 2017 bylo mimo jiné spojeno s připomínkou osobnosti stavitele chrámu - Jakuba Haylmanna, známého také jako Jakub ze Schweinfurtu. S dílem tohoto stavitele se lze setkat mimo jiné i na Pražském hradě či v saském městě Annaberg-Buchholz, kde mistr Jakub dostavěl impozantní gotický chrám svaté Anny. Při městské slavnosti v Mostě 24. června 2017 byla osobnost stavitele připomenuta proto právě zástupci annaberské delegace. Slavnostní přednášky o mistru Jakubovi se tehdy ujal bývalý zemský rada Jürgen Förster.


V neděli 13. srpna se zástupci města Annaberg-Buchholz zúčastnili také slavnostního odhalení busty stavitele, kterou pro kostel v Mostě objednal Národní památkový ústav a umístil ji v kryptě chrámu.

Při srpnovém setkání iniciátorů oslav s německou delegací v Mostě vznikla myšlenka na možné vydání analogické poštovní známky k 500. výročí annaberského chrámu. Příležitostí pro ni by mohl být rok 2019, kdy si Annaberg připomene vysvěcení kostela sv. Anny.

Návrh tématu na zařazení tématu do emisního plánu Německé pošty zaslal berlínskému ministerstvu financí za Annaberg-Buchholz bývalý zemský rada Jürgen Förster.

Společným dopisem z 18. září 2017 adresovaným ministerstvu financí v Berlíně tento návrh podpořily rovněž Českojiřetínský spolek a HGV Rechenberg-Bienenmühle.  Spolky, které spolu již do roku 2011 úzce spolupracují napříč česko-saskou hranicí na kulturních regionálních projektech, zdůraznily jak společné historické vazby mezi Mostem a Annabergem, tak dobré zkušenosti z letošních oslav 500. jubilea gotického chrámu v Mostě.


   Kostel sv. Anny v saském horním městě Annaberg-Buchholz

   Použité fotografie: Wikipedia (geme); http://static.panoramio.com/photos/original/90371221.jpg

Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2020)