NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Jak poslední saská královna Carola podporovala český kostel


Fotografická výstava dvou litvínovských fotoklubů "FotoLady" a "Fotoklubu 11.11" v altenberském kostele spojí lidi z obou stran hranice. Svou účast ohlásila i princezna Elmira z královské dynastie Wettinů.


V pátek, 15. března 2019 od 18 hod. bude při vernisáži otevřena v saském Altenbergu fotografická výstava motivů z katolického kostela na českém Cínovci. Cínovecký kostel leží přímo na česko-německé hranici a od položení jeho základů v roce 1728 ovlivňoval dění na obou stranách hranice.

"Carola, jako katolická královna protestantského Saska měla k tomuto horskému kostelu za saskou hranicí vztah," říká Heinz Lohse, předseda domovského spolku Heimatgeschichtsverein Rechenberg-Bienenmühle, který bude v rámci večera prezentovat své rešerše. K Čechám měla poslední saská královna (1833 - 1907) úzký vztah i z toho důvodu, že vyrůstala na Vysočině, na zámku Moravec. Čechy častokrát navštěvovala, patřila k prestižním pasažérům železnice z Freibergu do Mostu (Freiberská / Moldavská dráha, známá také jako Teplický Semmering), kterou ráda používala pro cesty nejen na lovecký zámek v Rehefeldu, ale právě také do Dubí a Teplic. 

Elmira, princezna saská, zástupkyně bývalého královského domu Wettinů, potvrdila na otevření výstavy svou účast. Elmira je vdovou po saském princi Albertovi. Jeho pradědečkem byl Friedrich August III., poslední král Saska. Princezna Elmira vede v Drážďanech tzv. „Studiengruppe Sächsische Geschichte“ (Studijní skupinu pro saské dějiny).Vztahy mezi Čechami a Saskem v 17. a 18. století představí v rámci večera Dr. Jiří Wolf, který působí v Městském muzeu v Duchcově a současně v Regionální muzeu v Teplicích.

Vystavované fotografie umožní nahlédnout do prostor chrámu na Cínovci, který je přístupný jen několikrát do roka. V altenberském kostele budou k vidění denně do srpna,“ říká Petr Fišer, předseda Českojiřetínského spolku, který je spoluorganizátorem akce a současně vydavatelem Krušnohorských novin. „Těší nás, že účast na výstavě přislíbili zástupci měst Altenberg, Dubí a Litvínova a rovněž že jsme pro spolupráci získali evangelickou farnost Altenberg a katolickou farnosti Dubí,“ uzavírá Petr Fišer.

O slavností ráz večera se postará Brixiho komorní soubor Teplice, který zajistí hudební doprovod.

Na akci není vybíráno vstupné. V případě dotazů jsme Vám rádi k dispozici:


Farář David Keller
Ev.-luth. farnost Altenberg-Schellerhau
Dippoldiswalder Str. 6A

D-01773 Altenberg (Erzgebirge)
E-mail: david.keller@evlks.de
Telefon: +49 (0)35056 395010


Redakce Krušnohorských novin:

Zámek Valdštejnů, , Mostecká 1, CZ-436 01 Litvínov

Vydavatelé:

- Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří
Český Jiřetín 19, CZ-436 01 Litvínov
Telefon: +420 736 290 378, E-Mail: litvinov@krusnohori.cz

- Heimatgeschichtsverein Rechenberg-Bienenmühle e.V.
Flößerhaus Muldentalstraße 30, D-09623 Rechenberg-Bienenmühle
Telefon: +49 (0)179 5348943, E-Mail: HLohse4@gmx.de

Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2021)