NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

O tvrdost kamene


Podkrušnohorská básnířka Marie Dolistová vydává již svou sedmou sbírku.


Jméno teplické básnířky Marie Dolistové jsme připomněli v posledním vydání Krušnohorských novin (2019/2) v souvislosti s hudebním dílem „České nebe“. To mělo svou premiéru loni na podzim v Praze a Mostě, letos v listopadu zaznělo v Římě. Marie Dolistová je autorkou velmi zdařilého libreta.


Severočeská básnířka se věnuje zejména duchovní poezii. K dosavadním básnickým sbírkám (V síti rybáře, S příchutí země, Zarostlé stezky, Na hraně stínu, V dešťových kapkách aj.) přibývá v pořadí již sedmá, s názvem O tvrdost kamene.


"O tvrdost kamene" obsahuje básně vyvěrající z krajiny, která ji obklopuje, od hnědouhelných povrchových dolů ke hřebenům Krušných hor. Jedná se o lyrické sonety, v kterých je přímý prožitek s přírodou, a reflexi života, který je často nahlížen v obzorech jeho konečnosti, s meditativním záběrem. V obsáhlé baladě o neznámém chlapci, která není jen popisem děje, se autorka táže po základním „odkud a kam“, na které odpovídá vírou. Všímá si i událostí ve světě, které ji nenechávají lhostejnou. Závěr sbírky uzavírá hrstkou Haiku z děravé kapsy.


Sbírku vydává nakladatelství Dauphin, lze ji objednat zde: http://www.dauphin.cz/book_978-80-7272-327-0.html
Krušnohorské noviny 2019/2, str. 28- 29 - Jméno teplické básnířky Marie Dolistové jsme připomněli v posledním vydání Krušnohorských novin (2019/2) v souvislosti s hudebním dílem „České nebe“. To mělo svou premiéru loni na podzim v Praze a Mostě, letos v listopadu zaznělo v Římě. Marie Dolistová je autorkou velmi zdařilého libreta.


Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2021)