NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)

Flájský rodák obdrží cenu Leonarda da Vinci


Oceněným je Walter Gaudnek, rodák z krušnohorských Flájí, profesor moderního umění na Universitě v Orlandu (Florida) 


Walter Gaudnek (narozen v dnes již neexistujících Flájích v roce 1931) je od 70. let jedním z hlavních představitelů směru "pop-art" (zkratka z angl. popular art, což značí populární, masové umění). Tento umělecký směr se poprvé objevil zhruba v polovině 50. let a dominoval pak zejména v 60. letech. Byl ovlivněn populární hudbou a komerčním uměním. Charakteristické pro tento umělecký styl je přejímání motivů i techniky z předmětů denní potřeby, inspirace velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy (fotografie, dále film, reklama a komiksy).

Pro Waltra Gaudneka je specifické, že v rámci pop artu zpracovává často religiózní témata. V jeho obrazech se občas vyskytuje i silueta dřevěného kostela v rodných Flájích (kostel byl v 60. letech přesunut kvůli stavbě přehrady do Českého Jiřetína). K jeho nejznámějším dílům patří např. křížová cesta v kostele sv. Michaela v německém Schweinfurtu.

Walter Gaudnek obdrží podle informací redakce Krušnohorských novin ocenění za svou práci 20. ledna 2018 ve Florencii.   Moderní výzdoba St. Michael-Kirche v německém Schweinfurtu ve stylu pop art od flájského rodáka Waltra Gaudneka
   (foto: mše motorkářů, 2010, Michael Sonntag, http://blog.panodapter.com)


Copyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2021)