NOVINKY
KALENDÁŘ
PRODEJNÍ MÍSTA NOVIN
Boží Dar (1)
Dubí (1)
Horní Jiřetín (2)
Hrob (1)
Chomutov (1)
Karlovy Vary (1)
Klášterec nad Ohří (1)
Krupka-Bohosudov (1)
Litvínov (4)
Lom u Mostu (2)
Meziboří (1)
Moldava (1)
Most (3)
Osek (1)
Ostrov nad Ohří (1)
Praha (4)
Teplice (2)
Ústí nad Labem (3)


Čestné občanství pro Hanu Truncovou

Teplice/Hořice. Teplické rodačce a člence redakční rady Krušnohorských novin udělilo město Hořice čestné občanství.


Hana Truncová se narodila v roce 1924 v Teplicích v živnostenské rodině, absolvovala obchodní akademii. Nejprve pracovala ve
stavitelské firmě a také pomáhala svému otci s administrativou jeho živnosti. Později začala pracovat v teplických lázních.
V červnu 1951 byla zatčena a následně odsouzena k trestu 13 let odnětí svobody za napomáhání přechodu přes hranice a nedovolené tisknutí letáků. Prošla různými věznicemi a podmínečně byla propuštěna začátkem roku 1960. „Dalo mi to sebevědomí a po politické stránce, že budu do konce života proti komunismu a proti totalitě,“ řekla v rozhovoru pro portál Političtí vězni.cz 95letá Hana Truncová. 

Hana Truncová je aktivní členkou redakční rady vlastivědného periodika Krušnohorské noviny a v současnosti žije v Hořicích.
Tamější městský úřad udělil teplické rodačce čestné občanství ve středu 6. února 2019. 

​   Foto: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-hana-truncova-cestnou-obcankou-a-jana-sieberova-osobnosti-horic-20190207.html;   

   Foto v upoutávce: Jiří Škaloud 

   Text: Teplický deník, Martin Košťál Dopis paní Hany Truncové městu Hořice a všem přátelům: 


Hořice, 7. 2. 2019


Právě jsem aranžovala množství krásně vázaných kytic, volných překrásných růží, exotických květin, gerbery ve všech odstínech, čistě bílou kytici... vše pastva pro oči.


Sešli jsme se v divadelním sálu radnice města Hořice, obsazený sál i balkon známými, dosud i neznámými hosty, mezi nimi několik profesionálních fotografů, novinářů, filmařů, representanty zdejší radnice v čele se starostou, panem Alešem Svobodou, profese různé přes lékaře, doktory filosofie, kantory i kantorky, studenty, studentkami Hořického gymnázia, kteří se věnují recitaci, váženými hosty královéhradecké diecéze, hudebníky, profesionály gastronomie, výbornými řemeslníky, podnikateli, obchodníky, pracujícími i důchodci, mými srdce blízkými skvělými přáteli z dob nouze, několika sousedy z mého bydliště, mými příbuznými ale také vnímavými dětmi, napříč všem generacím, dalšími, kteří přiložili nejen ruce k dílu, také popřemýšleli celkově o programu. Děkuji všem z blízka i dálky, z mého rodiště v Teplicích, z Krušných hor v Litvínově, poštou, telefonem, mailem. Snad jsem na nikoho nezapomněla.

Uprostřed všeho byly dvě ženy z města, které byly vybrány panem starostou, zastupitelstvem města, k ocenění Osobnosti města Hořice za rok 2018 – paní Jana Sieberová, k ocenění Čestného občanství města Hořice, paní Hana Truncová.

Prezentoval se ve zkratce jejich život vizuálně díky profesionálnímu video programu - slovem, díky recitaci studentů, studentek. Následovalo předávání cen panem starostou, každá z oceněných žen měla možnost vyjádřit se k radostné události sama před mikrofonem.

Dovolte, abych hovořila za sebe. Jako pamětnice doby pamatuji za dlouhý život množství setkání s různými lidmi všech typů, odhadů, podle vlastního výběru nebo dané situace podle striktních zákonů. Část mého života se odvíjela poněkud mimo osobního rozhodnutí, tím více jsem pozorovala vše kolem sebe až dodnes.

Děkuji za Vaši přízeň, aniž bych poděkovala jmenovitě, přispívali jste všichni k tomu, abych si užila radost z ocenění, těšila se z podvečera středy, dne 06. února 2019, ale i ze zodpovědnosti. Ocenění je jistým darem, zavazuje v tomto případu k reprezentaci města Hořice – města se statusem charitativní pomoci ve velké Invalidovně i Hospicu. Vychovává nenuceně každou další mladou generaci narozenou v Hořicích k úctě k životu, ke zdraví, ke vzájemné pomoci slabším.

Vážím si ocenění čestného Občana města Hořice, srdečně děkuji.

S úctou a pozdravením Vám všem!

Hana TruncováCopyright ©: Českojiřetínský spolek - spolek pro oživení Krušnohoří (2016-2021)